باگی

باگی ایرانی

مقاله موتور چهارچرخ و باگی

یکی از ماشینهای چهار چرخ کوچک و بسیار قدرتمند، این جمله معرف یک وسیله جذاب و کارآمد است که به شما از ساحل دریا گرفته تا شنزار های بیابان سواری میدهد؛ آن هم نه یک سواری معمولی. این چهارچرخ جذاب که از انواع موتور چهار چرخ بزرگتر و قویتر است، اصطلاحا باگی نامیده میشود. باگی با عبور از ناهمواری ها و شیبهای تند تپه ها، خاطراتی شیرین و مهیج برایتان میسازد و شما را از کسالت و سستی بیرون میاورد و به هیجان و حرکت دعوت میکند.

یکی دیگر از دستاوردهای همکاری مجموعه انجیکا با تولید کنندگان حرفه ای کشور، ساخت انواع باگی ایرانی است که پس از موفقیت در طراحی و تولید انواع مینی تراکتور توانسته ایم اولین تولیدکننده انبوه خودرو باگی در کشور باشیم.

اما اگر شما هم فکر میکنید باگی یک تفریح لوکس و گران هست و برای داشتن این وسیله جذاب باید کلی هزینه بکنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

باگی ساحلی

 

خودرو باگی (Buggy) / نگاهی به اصول طراحی تا ساخت

سواری با خودروهای آفرود در دشت و بیابان و یا جنگل و حتی ساحل دریا همیشه لذت بخش است و این تجربه جذاب وقتی هیجان انگیزتر می‌شود که از خودروهای تخصصی چنین برنامه‌هایی مانند انواع باگی (Buggy) استفاده کنید. با چنین خودروهایی به راحتی می‌توانید هر محیط سرسخت بیابانی و یا جنگلی را پشت سر گذاشته و از بی ثبات‌ترین زمین‌ها یا ناهموارترین مسیرها کاملاً قدرتمند و ساده عبور کنید.

خودرو باگی (Buggy) یک کلاس طراحی از خودروهای خاص است که با هدف عبور از زمین‌های ناهموار در شرایط کاملاً آفرود (Off Road) طراحی می‌شود. این خودروها چرخ‌های بزرگ و لاستیک‌های عریض دارند که شرایط عبور آنها را در هر زمین بیابانی، شنی، ساحلی و حتی زمین‌های گل آلود جنگلی ساده می‌کند. اما به دلیل قیمت بالای این ماشین، بر آن شدیم تا باگی ایرانی را که توانایی برابر با نمونه های خارجی دارد با قیمتی بسیار اقتصادی، به شما معرفی کنیم.

در این مطلب از انجیکا قصد داریم تا این کلاس از خودروهای خاص را چه از منظر طراحی و همچنین اصول کاربردی و مشخصه‌های فنی بررسی کنیم. همچنین می توانید برای خرید باگی ایرانی یا طراحی و ساخت خودروهای خاص شرکت های ایرانی از خدمات تخصصی گروه انجیکا بهرمند شوید.

باگی (Buggy) چیست؟

انواع باگی اصطلاحا نوعی موتور چهار چرخ هستند که در حد فاصل موتور تا ماشین طراحی شده‌اند. به نوعی می‌توانیم آنها را موتورهای چهار چرخ شده و یا خودروهای کوچک موتوری شده معرفی کنیم. اما انواع باگی حالا کلاس طراحی خاص خودشان را دارند و به عنوان خودروهای تخصصی آفرود با قابلیت بهره‌مندی یک یا دو سرنشین در مواردی تا ۴ سرنشین معرفی می‌شوند. این خودروها شاسی کوچک با طراحی محور‌های نزدیک به هم به همراه چرخ‌های بزرگ و لاستیک‌های عریض دارند تا از هر نظر مناسب عبور از مسیرهای آفرود و کاملاً ناهموار باشند.

معمولاً باگی‌ها را با بدنه‌های باز که فرم چهارچوب شده از یک اسکلت فلزی است، طراحی می‌کنند. بدنه این خودرو‌ها کاملاً باز است و تقریباً هیچ بخش پوششی و یا پنجره‌های شیشه‌ای ندارد، اما بخش کابین این خودرو‌ها فرم مکعبی شکل ساخته شده از پروفیل‌های بسیار محکم دارد تا در صورت واژگون شدن باگی حین عبور از مسیرهای دشوار آسیبی به سرنشین‌ها وارد نشود. این فرم طراحی بدنه با ظاهری کاملاً باز به تنهایی بخش هیجان انگیز سواری با انواع باگی است. به طور کلی به هر نوع خودروی سبک وزن با طراحی کوچک و بهره‌مندی از بدنه محکم که قابلیت سواری در خارج از جاده نیز داشته باشد، باگی (Buggy) گفته می‌شود که می‌تواند یک خودروی حمل بار، حمل مسافر، جنگلبانی و باغبانی و یا خودروهای تفریحی و گردشگری باشد.

عکس باگی

اصول طراحی و ساخت انواع باگی

باگی‌ها اگر چه خودروهایی با قابلیت آفرود هستند، ولی روش طراحی و ساخت آنها به کل با دیگر آفرود‌های شناخته شده از نوع سواری‌های استاندارد کارخانه‌ای با جانمایی کابین‌های بزرگ و کاملاً پوشیده متفاوت است.

طراحی شاسی اصلی‌ترین بخش عملیاتی ساخت انواع باگی است. شاسی این خودروها نوعی اسکلت ساخته شده از پروفیل‌های فلزی است که در طراحی آن باید برای جانمایی چرخ‌ها، محل استقرار موتور، طراحی کابین برای 1 الی ۴ سرنشین و قرار دادن سیستم تعلیق و البته ضربه گیر‌ها اقدام کنیم. شاسی خودروها فرم باز با اتاقک میله‌ای در ارتفاع کوتاه دارد. اگر چه عموماً هیچ بخش پوشاننده مانند کابین دیگر خودروها پیش‌ بینی نمی‌شود، اما ایجاد یک کابین کامل با جانمایی پروفیل‌هایی در امتداد ستون‌ها و طراحی بخش‌های بالاسری کابین الزامی است تا در صورت واژگون شدن خودرو از جان سرنشین‌ها محافظت شود.

توانایی عبور از مسیرهای خارج جاده یا همان آفرود ویژگی برجسته کاربردی انواع باگی است که برای این منظور الگوی طراحی با چرخ‌های بزرگ و لاستیک‌های پهن در محورهای نزدیک به هم پیش بینی شده است. در عین حال این خودروها دارای سیستم ضربه گیر منعطف با جانمایی کمک فنر‌های تلسکوپی هیدرولیکی و یا گازی و در مواردی کمک فنرهای روغنی گازی هستند که نه برای راحتی سرنشین‌ها بلکه برای انعطاف کامل چرخ‌ها حین عبور از زمین‌های ناهموار به شکلی که کابین حرکت کاملا متعادل داشته باشد، طراحی شده‌اند.

سیستم تعلیق بخش کلیدی در طراحی موتور چهار چرخ ها است. این سیستم قابلیت تامین توان و هندلینگ خودرو در شرایط متغیر محور چرخ‌ها را دارد و به خوبی می‌تواند جابجایی پیچیده محور چرخ‌ها و یا شرایط عبور با نوسان سنگین جاده‌های سنگلاخی را پاسخگو باشد.

باگی چیست

انواع شاسی خودرو باگی

شاسی خودرو‌های باگی مخصوص طراحی یک ماشین منعطف با قابلیت حضور در مسیر‌های آفرود طراحی می‌شود. اصولاً این خودروها شرایط طراحی و روش استفاده استاندارد کارخانه‌ای ندارند و قرار نیست از آنها برای یک برنامه شهری استفاده کنیم. این خودروها با هدف بهره‌مندی از محیط بیابانی و جنگلی ساخته شده اند و حضور یک شاسی با بدنه‌های باز بر جذابیت آنها می‌افزاید. انواع شاسی خودرو باگی به قرار زیر هستند.

  • شاسی‌های مستقل: این شاسی‌ها طراحی یکپارچه دارند و در حین ساخت آنها برای جانمایی تمامی بخش‌های خودرو باگی اعم از فضای کابین، فضای موتور، سیستم تعلیق و… پیش ‌بینی‌های لازم انجام می‌شود. شاسی‌های مستقل طرح اجرای یکپارچه دارند و از بخش چرخ‌ها تا کابین سرنشین خودرو یکپارچه هستند.
  • شاسی‌های نیمه جدا شدنی: این شاسی‌ها با انعطاف بیشتری از شاسی‌های مستقل طراحی شده و بخش‌های مختلف آن با توجه به نوع جانمایی بخش‌های فنی از دیگر قسمت‌های شاسی مستقل است و اصطلاحاً با قابلیت جدا شدنی طراحی شده است. مثلاً برخی از انواع باگی با الگوی بهره‌مندی از کابین متغیر که می‌توان آن را باز و بسته کرد، طراحی می‌شوند. انواع این شاسی‌ها در مدل‌های نردبانی، صفحه‌ای، لوله‌ای، ستون فقراتی و… ساخته می‌شوند.

سیستم‌های تعلیق در خودرو‌های باگی

طراحی سیستم تعلیق از مهمترین بخش‌های فنی یک خودروی باگی کارآمد و قدرتمند است. این سیستم باید توانایی کافی در مهار ضربه‌های جاده را داشته باشد و در عین حال در تعادل تایرها در تماس با سطح زمین توانمند بوده و بتواند پایداری خودرو در هر شرایطی را تضمین کند. برای بهره‌مندی از تمام این ویژگی‌ها جایگزینی سیستم‌های تعلیق مستقل در انواع خودروهای باگی متداول است.

خودروهای باگی در دسته بندی خودروهای آفرود قرار می‌گیرند و این شباهت‌ها باعث شده تا سیستم تعلیق آنها کم و بیش شبیه به دیگر خودروهای کلاس آفرود باشد. حضور فنرهای کویل (مارپیچی) در کنار فنرهای برگی (تخت) در سیستم تعلیق خودرو‌های باگی برای جذب انرژی ضربات جاده نمونه بارز این شباهت‌های کلی است. اما بخش برجسته در طراحی سیستم تعلیق خودرو‌های باگی حضور ضربه گیرهای قدرتمندتری به نسبت دیگر آفرودها است.

روش طراحی سیستم تعلیق خودرو‌های باگی متنوع است که سیستم‌های تعلیق مستقل پاندولی، مفصلی و یا تعلیق‌های مستقل هیدرواستاتیکی و پنوماتیکی مهمترین آنها هستند. هر کدام از این سیستم‌های تعلیق، روش طراحی و قابلیت‌های کاربردی ویژه دارند که با توجه به رویکرد طراحی و نوع عبور و مکان استفاده تا جانمایی موتور و الگوی طراحی کابین خودرو باگی تعیین می‌شوند.

طراحی موتور در خودروهای باگی

خودروهای باگی وسایل نقلیه موتوری هستند که برای حضور در شرایط کاملا متغیر جاده و حضور در مسیرهای جنگلی تا بیابانی طراحی می‌شوند و موتور این خودروها نیز باید برای چنین شرایطی کارایی داشته باشد. با یک موتور معمولی نمی‌توانید خودروی باگی جان سخت و توانمند مخصوص بیابان نوردی را طراحی کنید.

این خودروها به موتور‌های کوچک، سبک، جان سخت با روش طراحی ساده و حداقل طراحی پیچیده نیاز دارند تا در شرایط محیط‌های سخت و مکان‌های دور افتاده جنگلی و بیابانی کارآمد و قدرتمند ظاهر شوند. از انواع موتورهای ۲ تا ۴ سیلندر برای طراحی خودروهای باگی استفاده می‌کنند که عموم این موتورها با قدرت گشتاور بالا طراحی می‌شوند. خودروهای باگی لزوماً به سرعت بالایی نیاز ندارند و در عین حال لازم نیست تا وسایل نقلیه قدرتمند و اصطلاحاً جاده کن باشند. این خودروها سبک وزن هستند و در نهایت قرار است با یک یا دو سرنشین به این سو و آن سو بروند و در چنین شرایطی به یک موتور که توان تولید گشتاور بالایی دارد، نیاز داریم. چنین موتور‌هایی می‌توانند توان لحظه‌ای بالایی را تولید کنند و حرکت قدرتمند و ضربه‌ای چرخ‌ها برای عبور از مسیر‌های آفرود مانند محیط‌های گل آلود جنگلی و یا شرایط بیابانی را ایجاد کنند.

کاربرد باگی

در این مطلب مختصر و مفید با اصول طراحی و قابلیت‌های انواع باگی آشنا شده‌اید. اما حالا یک سوال کلی مطرح است که اصولاً این خودروها چه کاربردهایی دارند؟ و تا کجا‌ها می‌توانند حرکت کنند؟ و در نهایت قادر هستند تا سرنشین‌های خودرو را تا چه مکان‌هایی برسانند؟

باگی‌ها خودروهایی کوچک با چرخ‌های بزرگ هستند که برای اهداف تفریحی و یا ماجراجویانه طراحی شده‌اند. قابلیت‌های تفریحی جنبه کاربردی بیشتری دارد و حالا حضور این خودرو‌ها در عموم مناطق گردشگری و فضاهای طبیعی متداول است. اما از این خودروها می‌توانیم برای کارهای ماجراجویانه تر نیز استفاده کنیم. خودروهای باگی از انعطاف بالایی برای عبور از هر نوع سطح ناهموار، سطح گلی، شنی، ماسه‌ای و رودخانه‌های سنگلاخی کم عمق برخوردار هستند و می‌توانند سرنشین‌های خود را تا عمق بکرترین سرزمین‌ها و دورترین مکان‌های ناهموار برسانند. بیابان نوردی با انواع باگی جذابیت خاصی دارد. این خودروها با استفاده از موتورهای پر گشتاور به خوبی از پس از زمین‌های ناهموار با شن‌های روان بر می‌آیند و می‌توانند پستی و بلندی‌های کوچک و کاملاً نامتوازن را سپری کنند. در عین حال تنها کلاس خودروی مناسب برای تردد در خطوط ساحلی هستند و به خوبی می‌توانند حس یک تفریح جذاب دریایی در کنار خطه‌های ساحلی را تداعی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *