مقاله موتور برق

راهنمای خرید موتور برق کیفی

راهنمای خرید موتور برق کیفی

راهنمای خرید موتور برق کیفی

برای تأمین برق در شرایط سیار چه ایده‌ای دارید؟ مثلاً برای تأمین برق در هنگام مسافرت و یا کمپینگ در مناطق جنگلی و کوهستانی چکار می‌کنید؟ داشتن موتور برق بهترین پیشنهاد است. اما این موتور برق باید چگونه باشد؟ آیا می‌توانیم موتور برق‌های بزرگ و سنگین که مناسب فعالیت‌های خانگی است، را با خودمان حمل کنیم؟ قاعدتاً این ‌طور نیست. اما می‌توانیم با انواع موتور برق کیفی به‌ راحتی در هر مکان و فضایی با هر شرایط آب‌وهوایی از یک برق مطمئن و تک‌فاز جریان متناوب AC برخوردار باشید. هدف ما از آشنایی شما با بهترین موتور برق کیفی؛ داشتن یک یار و همراه مطمئن  در سخت‌ترین شرایط، برای ایجاد رفاه و آسایش و لذت بردن در طبیعت گردی و کمپینگ میباشد.

موتور برق کیفی کوچکترین گونه در طراحی انواع موتور برق است که شبیه به یک کیف دسته‌دار و قابل حمل طراحی می‌شود. در سطح بازار گاهاً از انواع موتور برق کیفی کم صدا به ‌عنوان مولدهای اینورتری یاد می‌کنند. این موتور برق‌ها طراحی ساده اما کارآمد دارند و با ابعاد کوچک در وزن سبک، مناسب جابه‌جایی آسان طراحی شده‌اند. اگر به خرید انواع موتور برق کیفی فکر می‌کنید، می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت انجیکا استفاده کنید. کارشناسان انجیکا آماده هستند تا با توجه به نیازهای شما سری مدل‌های کارآمد و توانمند، در عین ‌حال متناسب با بودجه شما را پیشنهاد دهند. اگر هم علاقه دارید تا اطلاعات فنی بیشتری در مورد این مولدهای کوچک بدانید، پس در ادامه همراه ما در راهنمای خرید موتور برق کیفی بمانید. چرا که در این مطلب قصد داریم تا از کلیات فنی انواع موتور برق مسافرتی اطلاعاتی مفید را دسته‌بندی نماییم.

 

موتور برق کیفی چیست؟

موتور برق دستگاه تولید جریان الکتریکی در سطح ولتاژ استاندارد 220 ولت و یا 380 ولت AC و گاهاً 12 ولت DC است. این دستگاه از دو بخش موتور و آلترناتور تشکیل شده‌ است. موتور قدرت مکانیکی لازم برای چرخش رتور آلترناتور را تأمین می‌کند تا در نهایت با حضور شار مغناطیسی در سیم‌پیچ آلترناتور مقدار جریان الکتریکی تهیه شود. در ادامه نیز پنل کنترل ولتاژ حضور دارد که سطح ولتاژ خروجی را در حدی استاندارد تنظیم می‌کند.

آنچه گفتیم کلیاتی از انواع موتور برق است. اما فاکتوری تأثیرگذار به ‌عنوان توان الکتریکی نیز مطرح است. موتور برق‌ها با قابلیت تولید توان بالا ابعاد بزرگی دارند. اما برای رسیدن به توان‌های کم می‌توانیم از موتورها با ابعاد کوچک استفاده کنیم.

انواع موتور برق کیفی سری مولدهایی هستند که برای تولید توان کم اما کارآمد از جریان برق در سطح ولتاژ استاندارد 220 ولت AC و یا 12 ولت DC طراحی می‌شوند. از آنجا که هدف طراحی این مولدها حضور در فعالیت‌های سیار با جابجایی ساده است، طرح ساختی کوچک، وزنی سبک با شمایلی شبیه به کیف دستی دارند.

در فعالیت‌های سیار مانند زمانی‌که در مسافرت هستید و یا در حال کمپینگ به سر می‌برید، با مجموعه تجهیزات سبک الکتریکی مانند گوشی تلفن همراه، لامپ‌های شارژی، دوربین، GPS، رادیو و… کار می‌کنید. مقدار توان الکتریکی این تجهیزات کم است. اما به ‌هر حال برای کار کردن نیاز به جریان برق با سطح ولتاژ استاندارد 220 ولت دارند. انواع موتور برق مسافرتی برای پوشش توان الکتریکی در چنین شرایطی طراحی شده‌اند. این مولدها مقدار توان در حدود 0.8 الی 2 کیلو وات را تولید می‌کنند. در عین ‌حال طراحی سبک با ابعاد کوچک و قابل حمل دارند.

 

موتور برق اینورتری چیست و چگونه کار می‌کند؟

در سطح بازار عموماً از انواع موتور برق کیفی کم صدا با عنوان موتور برق اینورتری یاد می‌شود. قاعدتاً در هنگام تهیه مولدهای کوچک مسافرتی با این اصطلاح مواجه خواهید شد. لذا لازم است تا از جزئیات دقیق آن اطلاع داشته باشید.

وظیفه اصلی انواع موتور برق تولید جریان برق با ولتاژ استاندارد برای راه‌اندازی تجهیزات است. این ولتاژ استاندارد مقدار 220 ولت جریان AC است. تولید جریان AC در موتور برق‌های بزرگ ساده است. اما برای ابعاد کوچک، تولید این نوع ولتاژ سخت است. لذا طراحان موتور برق کوچک از ایده طراحی اینورتر برای رسیدن به جریان برق AC در توان‌های کم استفاده می‌کنند. در عین ‌حال عموم مدل‌های مسافرتی باید موتور برق‌هایی کم صدا با میزان مصرف سوخت کم باشند. در شرایط طراحی اینورتری می‌توانیم چنین نیازهایی را برآورده سازیم.

اینورتر دستگاه تبدیل جریان برق DC به جریان برق AC است. بنابراین انواع موتور برق کیفی که قابلیت اینورتری دارند، در ابتدا جریان AC را به برق DC تبدیل می‌کنند تا این جریان با عبور از پنل اینورتر دوباره تبدیل به خط ولتاژ 220 ولت جریان AC شود. با استفاده از این تکنیک می‌توانیم موتور برق‌های کوچکتر، کم صدا، با مقدار مصرف سوخت کمتری طراحی کنیم. در عین حال ولتاژ AC تولید شده شرایط پایدارتری دارد. از این ‌رو مناسب استفاده برای راه‌اندازی تجهیزات الکتریکی حساس به نوسانات جریان برق هستند.

 

مزایا و معایب موتور برق‌های اینورتری

 • جریان برق AC با نوسان کمتری تولید می‌کنند که مناسب راه‌اندازی تجهیزات الکتریکی حساس است. از این ‌رو برای فعالیت در مراکز حساس مناسب هستند.
 • مقدار مصرف سوخت این مدل‌های اینورتری کم است. لذا با مقدار سوخت اندک برای مدت طولانی کار می‌کنند. البته قابلیت کارکرد مداوم ندارند. اما در کل مناسب استفاده در مناطق دور افتاده مانند فعالیت‌های کمپینگ هستند.
 • موتور این مدل‌های اینورتری با سرعت کمی کار می‌کند. لذا طول عمر مفید بالاتری دارند. از طرفی کارکرد با سرعت آرام مقدار تولید صدای آنها را کاهش می‌دهد. انواع موتور برق کیفی سایلنت عموماً از همین مدل‌های اینورتری هستند.

در کنار مزایای مطرح ‌شده این مدل‌های اینورتری معایبی نیز دارند که به قرار زیر است.

 • اگر مصرف سوخت آنها کم است و با مقدار کم بنزین برای مدت طولانی کار می‌کنند؛ اما شرایط کار متوالی در مدت‌ زمان طولانی ندارند. لذا در حین کار باید برای مدتی خاموش شده تا دستگاه استراحت کند.
 • قابلیت تولید توان الکتریکی بالایی ندارند. عموماً مناسب طراحی موتور برق‌های کوچک و کم‌ توان هستند.
 • قیمت موتور برق کیفی اینورتری زیاد است. تا جاییکه تفاوت فاحشی با مدل‌های معمولی دارند. اگر قیمت گزینه چالش برانگیزی برای شما است، توصیه می‌شود تا مقاله موتور برق ارزان را مطالعه فرمایید.

در کنار تمام مزایا و معایب، انواع موتور برق کیفی از نوع اینورتری نمونه‌های شناخته ‌شده بازار هستند که سطح استقبال خوبی برای خرید آنها وجود دارد. قاعدتاً بهترین موتور برق کیفی از همین مدل‌های اینورتری هستند. اما به هر صورت سبک طراحی دستگاه و چگونگی تأمین ولتاژ 220 ولت با ثبات کامل قابلیت‌های فنی است که بسته به حساسیت‌های برند سازنده و کیفیت قطعات تعیین می‌شود. انواع مدل‌های کوچک با قابلیت استفاده در نیازهای مسافرتی از مدل‌های اینورتری معمولاً تا حد توان دو کیلو وات طراحی می‌شوند.

کنترل هوشمند در طراحی انواع موتور برق کیفی

کنترل توان تولید شده موتور برق کوچک مناسب فعالیت‌های سیار از چالش‌های کار با چنین ماشینی است. معمولاً نمی‌توانیم انتظار بار مصرفی یکنواخت در فعالیت‌های سیار داشته باشیم. در فعالیت‌های سیار مانند کمپینگ، مجموعه تجهیزات شارژی زیادی وجود دارد که باعث تغییرات بار مصرفی می‌شوند. در چنین شرایطی بهترین موتور برق کیفی نمونه‌هایی هستند که می‌توانند مقدار توان تولید شده را با مقدار بار مصرفی در شرایط اتوماتیک وار تنظیم کنند.

این ویژگی باعث میشود تا هم مصرفکننده ها ایمن بمانند و هم مصرف سوخت بهینه انجام شود و مهمتر آنکه با وجود این قابلیت شما میتوانید یکی از ۱۰ علت خرابی موتور برق ها را مدیریت کنید.

دور موتور در مولدهای مسافرتی که طراحی ساده دارند، همواره مقدار سرعت ثابتی است. مثلاً این موتورها با سرعت 3000 دور بر دقیقه کار می‌کنند. لذا همواره یک مقدار توان الکتریکی ثابت تولید می‌کنند. تغییر سرعت برای این نوع موتور برق کیفی پیش ‌بینی نشده است. بنابراین ممکن است موتور برق با توان کامل برای فعال کردن تنها یک تجهیز ساده روشن باشد. این بدان معناست است که حجم توان قابل‌ توجه و بسیار مهمی در مناطق دورافتاده را از دست داده‌اید.

اما انواع موتور برق کیفی اینورتری با قابلیت تنظیم خودکار سرعت طراحی می‌شوند. سیستم هوشمند طراحی‌ شده در این مدل‌های کوچک همواره در حال پایش مقدار بار مصرفی تجهیزات الکتریکی است تا با توجه به بار درخواستی، سرعت موتور مولد را تنظیم نماید. به ‌این ‌ترتیب با افزایش بار مقدار سرعت موتور و در ادامه مقدار توان خروجی موتور برق کیفی افزایش پیدا می‌کند و با کاهش بار پروسه کاهش سرعت دور موتور باعث کاهش توان دهی موتور برق خواهد شد. حالا دستگاهی داریم که در مصرف سوخت شرایط بهینه‌ای دارد. به ‌این ‌ترتیب کمترین تلفات توان وجود دارد.

نحوه راه اندازی موتور برق کیفی

نحوه راه اندازی در این سری از موتور برق ها تفاوتی با نمونه های معمولی یا شاسی باز ندارد؛ میزان روغن و مراحل راه اندازی اولیه نیز مشابه نحوه راه اندازی موتوربرق های بنزینی سایر مدل ها می باشد؛ مقاله ای جامع و مفید در این زمینه برای شما در سایت انجیکا منتشر شده که پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید.

امکانات ویژه در انواع موتور برق کیفی

شاید انواع موتور برق کیفی سری مولدهای کوچک و کم‌توان باشند. اما در بحث تولید برق از مدرن‌ترین مولدها می‌باشند. برق تولید شده انواع موتور برق کیفی در شرایط ایده‌آل با کمترین نوسان است. رسیدن به چنین سطح ولتاژ دقیقی نیاز به تعریف و طراحی امکانات مدرن‌تری به نسبت از موتور برق‌های معمولی دارد. در عموم موتور برق‌های مسافرتی چنین امکاناتی طراحی‌ شده است.

 • دارای سیم قطع کن مدار اصلی هستند.
 • معمولاً استارت الکتریکی هستند.
 • با راندمان بالایی کار می‌کنند.
 • پورت شارژ باتری با طراحی تخصصی دارند.
 • به سنسور کمبود روغن مجهز هستند.
 • سیستم آلارم اضافه ‌بار در آنها پیش ‌بینی‌ شده است.
 • از قابلیت تنظیم بار برخوردار هستند.
 • خروجی برق در ولتاژهای متنوع 12 ولت DC و یا 120 و 220 ولت AC دارند.

نکته: همانطور که گفتیم موتور برق های کیفی و به خصوص نمونه های اینورتر به دلیل طراحی کامپکت و جمع و جور و سبک، ساختاری ظریف تر و حساستر نسبت به نمونه های معمول و شاسی باز دارند؛ از سویی دیگر به دلیل وجود فلاپها یا اتاقک کاهش صدا دما در این سری موتور برقها کمتر مهار شده و دستگاه با دمای بالاتری کار میکند. به همین خاطر آسیبپذیرتر از سایر موتور برق ها هستند. سرویس و نگهداری موتور برقهای کیفی باید با دقت بیشتری انجام شود و عدم آگاهی در مورد نحوه سرویس و نگهداری موتور برق آسیبی جبران ناپذیر به این سری محصولات وارد میکند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *