مقاله موتور برق

موتور برق خانگی

lazy

راهنمای خرید موتور برق خانگی

تا زمانی‌ که به برق شبکه سراسری دسترسی دارید و خیلی ساده برق شهری را در خانه‌هایتان استفاده می‌کنید، بعید است در تکاپوی خرید موتور برق خانگی باشید. اما وقتی خانه‌ای در مناطق دورافتاده دارید و یا ویلایی، باغی و شاید باغچه‌ای را برای تفرجگاه خودتان تدارک دیده‌اید و در چنین مکان‌هایی از نعمت برق شهری بی‌نصیب هستید، قطعاً حضور موتور برق خانگی با معیارهای استاندارد و مناسب فضای باغ و خانه را نیاز دارید. در این ‌میان بهترین موتور برق خانگی برای پوشش نیاز شما کدام است؟ آیا بهترین‌ها از معتبرترین برندها هستند؟ معیار مناسب برای ارزیابی فنی انواع موتور برق خانگی چیست؟

در این مقاله همراه با سایت انجیکا هستید تا با هم نگاهی جامع اما مفید و مختصر برای ارزیابی انواع موتور برق خانگی داشته باشیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به یک کارشناس کاربلد برای پیدا کردن بهترین موتور برق خانگی تبدیل شوید.

 

موتور برق چیست؟ معیارهای خانگی آن کدام است؟

برای تأمین برق در فضای خانگی باید شناخت فنی مناسبی از انواع موتور برق داشته باشید. قاعدتاً تولید برق در حد ولتاژ استاندارد 220 ولت تک‌فاز وظیفه اصلی هر دستگاه موتور برق است. اما هر دستگاهی نمی‌تواند معیارهای کلیدی برای حضوری مفید و مؤثر در فضاهای خانگی را داشته باشد. در این میان به راهنمای خرید موتور برق خانگی برای تامین مناسب این ماشین کارآمد نیاز دارید.

موتور برق، دستگاه تولید برق با ابعاد کوچک است. این دستگاه از دو بخش فنی و الکتریکی تشکیل شده ‌است. بخش فنی یک موتور احتراق داخلی است که در گونه‌های موتور بنزینی، دیزلی و یا گازی طراحی می‌شود و در سمت دیگر از آلترناتور با سیم‌پیچ تولید جریان در تکمیل هر دستگاه موتور برق استفاده شده ‌است. موتور قدرت فنی لازم برای چرخش رتور در آلترناتور دستگاه را فراهم می‌کند تا با تکیه بر قدرت شار الکترومغناطیس نیروی برق تولید شود. البته در ادامه پنل الکترونیکی طراحی‌ شده است تا در نهایت یک سطح ولتاژ استاندارد تک‌فاز 220 ولت AC و یا 12 ولت DC در اختیار شما قرار بگیرد.

مقدار توان دهی موتور برق معیار اصلی برای ارزیابی کیفی و کاربردی آن است. اصولاً موتور برق‌ها را براساس توان با معیار کیلو وات (KW) دسته‌بندی می‌کنند. موتور برق‌های کم‌توان برای پوشش نیازهای مسافرتی و سیار هستند و موتور برق‌های توان بالا مخصوص فعالیت‌های صنعتی طراحی ‌شده اند. در حد میانی از این لیست بلند بالا، سری موتور برق‌های خانگی حضور دارند. برای ارزیابی بهترین موتور برق خانگی لازم است تا هر دستگاه مولد تولید برق را با معیار توان دهی و دیگر فاکتورها بررسی نمایید. این فاکتورها به ‌قرار زیر هستند.

 

مقدار توان دهی مناسب فعالیت‌های خانگی

یک موتور برق خانگی باید بتواند توان الکتریکی کافی برای فعال کردن تمام تجهیزات متعارف در فضاهای خانگی را تأمین نماید. البته معیار برای تعریف تجهیزات متعارف خانگی متفاوت است. اما در کل هر محیط خانگی دارای سیستم سرمایشی، تلویزیون، یخچال، تجهیزات معمولی آشپزخانه، چند عدد روشنایی و… است.

از طرفی انتخاب یک موتور برق با توان مناسب موجب میشود از خرابی موتور برق به دلیل اورلود یا گرفتن بار، بیش از توان اسمی ژنراتور جلوگیری شود. این مسئله از اشتباهات رایج و یکی از ۱۰ علت خرابی موتور برق ها می باشد.

پرفروش ترین موتور برق خانگی در رنج توان دهی 3 الی 4 کیلو وات هستند. مقدار توان ۳ کیلو وات حجم توان الکتریکی کافی برای فعال کردن تجهیزات متعارف خانگی است. اما گاهی خانه‌ی هدف دارای برخی تجهیزات تکمیلی است. مثلاً خانه در مناطق دورافتاده است و برای تأمین آب از یک کف‌کش استفاده می‌کند. کف‌کش های خانگی غالباً مدل‌های 0.5 و یا ۱ اسب هستند. در چنین شرایطی استفاده از موتور برق خانگی با ظرفیت در حدود ۴ کیلو وات مناسب‌تر است.

شما برای تأمین برق فضای خانگی خودتان می‌توانید هر نوع موتور برق با هر مقدار توان دهی تهیه کنید. اما قطعاً در توان‌های بالا مستلزم صرف هزینه‌ای مضاعف هستید. در عین ‌حال تهیه مولدها با توان کمتر، معیارهای مناسب برای راه‌اندازی تجهیزات خانگی را ندارد.

 

موتور برق خانگی با ابعاد مناسب

بهترین موتور برق خانگی جمع و جورترین آنها است. ابعاد این دستگاه باید آن‌چنان باشد که در محیط خانگی فضای زیادی را اشغال نکند. در عین ‌حال آن‌قدر سبک ‌وزن باشد که جابه‌جا کردن آن ساده باشد. موتور برق خانگی خوب در صندوق عقب خودروهای شخصی جا می‌شود.

 

متأسفانه برخی به اشتباه معیار کمجا بودن را با سبک طراحی موتور برق مسافرتی اشتباه می‌گیرند. اما معیار کمجا بودن در فضای خانگی متفاوت از فضای کمپینگ و گردشگری است. موتور برق خانگی در تیپ مولدهای نصب ثابت با ابعاد کوچک و قابلیت جابجایی ساده طراحی ‌شده است. به شکلی که بتوان آن را در فضایی محدود از محیط خانگی مستقر نمود. در این ‌میان عموم مدل‌های خانگی فاقد چرخ هستند. اما بهتر است مدل‌هایی را تهیه کنید که دسته‌دار باشند و یا دارای شاسی با طراحی شبیه به دسته مناسب حمل‌ و نقل ساده باشند.

توجه داشته باشید، در صورتی که نحوه راه اندازی موتور برق را بدانید و با راه اندازی اولیه موتور برق خانگی آشنا باشید در همان ابتدا عمر دستگاه خود را افزایش میدهید.

تأمین سوخت برای موتور برق خانگی

انواع موتور برق خانگی در مدل‌های گازی، بنزینی و حتی دیزلی تهیه می‌شوند. هر کدام از این مدل‌ها در حد توان دهی ۳ الی ۴ کیلو وات قابلیت حضور در فضای خانگی را دارند. موتور برق بنزینی گونه‌ی متداولی است. زیرا تأمین سوخت بنزین ساده است. در عین ‌حال عملکرد این مولدهای بنزینی مطمئن است. موتور برق بنزینی برای خانه‌ها در مکان‌های دوردست و یا خانه باغ‌ها که فاقد گازکشی شهری هستند مناسب است. اما برای خانه‌ها که مجهز به سیستم گاز شهری هستند و یا دسترسی به گاز مایع ساده است، استفاده از انواع موتور برق خانگی گازسوز پیشنهاد می‌شود. در این ‌میان گونه‌های دوگانه سوز نیز حضور دارند که قابلیت استفاده از هر دو سوخت گاز و بنزین را دارند. قیمت موتور برق در مدل‌های دوگانه سوز بالاتر از نمونه‌های تک سوز است.

در ادامه مدل سومی نیز طراحی می‌شود که متکی بر سوخت گازوییل کار می‌کند. این مدل‌ها گران‌قیمت هستند؛ اما مقدار مصرف سوخت کمتری دارند. برای تأمین برق مکان‌های دورافتاده که ملزم به انبار کردن سوخت هستید، استفاده از مدل‌های دیزلی منطقی‌تر است. زیرا گازوییل درجه احتراق بالایی دارد و در ذخیره کردن آن بسیار مطمئن‌تر از بنزین که درجه احتراق پایینی دارد، می‌باشد.

انتخاب نوع موتور برق بنزینی تأثیر مستقیم بر قیمت دستگاه می‌گذارد. قیمت انواع موتور برق گازی تا بنزینی و دیزلی گاهاً بسیار متفاوت می‌شود. در این ‌میان نوع متریال کار شده و جایگاه برند سازنده نیز تعیین‌ کننده است. این نکته را به یاد داشته باشید حتی در صورت داشتن یک موتور برق مرغوب و گرانقیمت باید با نحوه سرویس و نگهداری موتور برق آشنایی داشته باشید؛ تا دستگاه شما دچار خرابی های از پیش تعیین نشده نشود و مجبور به پرداخت هزینه های بالای تعمیرات نشوید. کارشناسان گروه انجیکا می توانند به شما برای خرید موتور برق با بهترین قیمت بازار مشاوره های تخصصی را ارائه نمایند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *